9 PYTAŃ, KTÓE WARTO ZADAĆ STYLISTCE PODCZAS WYBORU SUKNI ŚLUBNEJ

Wybór sukni ślubnej to niesamowicie ważne i emocjonujące wydarzenie w życiu każdej Panny Młodej. Nic wic dziwnego, że podczas wizyty w kolorowym świecie sukien pewne kwestie umykają i emocje oraz podekscytowanie biorą górę.

Ten wpis pomoże Ci w przygotowaniu się do wizyt w salonie. Zebrane w nim zostały najważniejsze kwestie oraz pytania, które powinnaś zadać stylistce. Dzięki temu unikniesz jakiejkolwiek wpadki, a cały proces wyboru sukni stanie się bajecznie prosty i przyjemny.

Czas oczekiwania na realizację zamówienia

To chyba najistotniejsza kwestia podczas wyboru sukni ślubnej. Każdy salon ma swoje zasady, a czas potrzebny na realizacje waszego zamówienia może być skrajnie różny. Salony, które posiadają zagraniczne kolekcje sukien ślubnych zazwyczaj potrzebują więcej czasu. Wynosi on z reguły od 4 do nawet 12 miesięcy. Zatem jeśli jakieś suknie szczególnie zwróciły twoją uwagę, dowiedz się już wcześniej, kiedy najlepiej pojawić się w salonie i zamówić suknię. Z kolei w salonach, gdzie projektowanie oraz produkcja kolekcji odbywają się na miejscu, nie będziesz musiała czekać zbyt długo. Niektóre salony oferują szycie nawet w 2-4 miesiące. Jest to więc idealna opcja dla Panien Młodych, które z różnych powodów nie mają czasu na czekanie.

Ceny sukien

Skoro już wiesz, jak długo będziesz musiała czekać na swoją wymarzoną suknię, warto zadać pytanie o budżet – w pierwszej kolejności i przede wszystkim sobie. Planując budżet na organizację całego wesela zastanów się, jaką sumę chcesz przeznaczyć na zakup sukni.
Mając ustalony budżet zapytaj konsultantkę już na etapie umawiania się do danego salonu, w jakim przedziale cenowym są suknie oferowane przez dane miejsce. Może Twoją uwagę przykuła jedna kolekcja lub konkretna suknia? Po prostu zapytaj. Będziesz wtedy wiedziała czy suknie oraz salon sprostają Twoim oczekiwaniom, czy lepiej oszczędzić sobie czasu i wybrać salon, który oferuje suknie w innym przedziale cenowym.

Płatność za suknię

Kiedy już wiesz, na jakie koszty należy się przygotować, zapytaj konsultantkę, jak wygląda płatność, ile wynosi zadatek oraz kiedy dopłacasz do pełnej wartości sukni.
Każdy salon ustala swoje zasady i forma płatności może się diametralnie różnić. Niektóre salony pozwalają na uregulowanie płatności przelewem lub kartą, inne natomiast przyjmują wyłącznie gotówkę. Zapytaj również o tę kwestię, aby być w pełni przygotowaną i aby nic cię nie zaskoczyło.

Możliwości modyfikacji

To niezmiernie ważna kwestia oraz pytanie, które konieczne jest w każdym salonie. Część zagranicznych producentów sukien nie wyraża zgody na wprowadzanie jakichkolwiek zmian w swoich projektach. Oznacza to zatem, że musicie wybrać i kupić gotowy egzemplarz bez możliwości wprowadzenia indywidualnych zmian.

Nie jest to jednak regułą. Coraz więcej projektantów jest otwartych na zmiany. Możecie wtedy wybrać odpowiadającą wam spódnicę, zmienić układ haftu, dodać rękawy lub pozbawić suknię trenu.

Kiedy podczas wizyty w salonie przeglądacie i wybieracie suknie do przymierzenia zapytajcie konsultantkę o nurtujące Was kwestie. Jeśli wydaje się wam, że suknia ma za dużo ozdób, może istnieje opcja ich zlikwidowania lub zmniejszenia ich ilości.

Opcje kolorystyczne

To pytanie pada chyba najczęściej ze strony Panien Młodych. Jeśli dana suknia skradła Wasze serce, ale jest w kolorze, który kompletnie Wam nie odpowiada – nie odrzucajcie jej! Zazwyczaj podczas zamówienia sukni istnieje szereg opcji kolorystycznych. Ciemniejsze kolory typu beige,
sand czy moscato można zamienić na klasyczny śmietankowy odcień ivory lub odwrotnie. To samo w przypadku przezroczystych, transparentnych wstawek w sukniach. Jeśli nie odpowiada Wam ich cielisty, lekko opalony odcień – zapytajcie o możliwość zmiany i wybór jednolitego odcienia ivory.

Często nawet najpiękniejsza suknia nieumiejętnie dopasowana kolorystycznie traci cały swój urok. Podczas wyboru sukni w salonie spróbuj różnych opcji, tak aby mieć pewność, że dana suknia oraz jej kolor pasują do ciebie w stu procentach.

Utrata wagi

Kiedy już suknia odpowiada ci cenowo, kolorystycznie i wiesz jakie zmiany możesz w niej wprowadzić, warto zapytać co w przypadku, kiedy stracisz na wadze. Odchudzanie się przed ślubem to plan większości Panien Młodych. Często także spadek wagi spowodowany jest przedślubnym stresem.

Zapytaj się swoją konsultantkę, co zmieni się, jeśli twoja waga spadnie W większości salonów istnieje możliwość dopasowania sukni o 1 rozmiar, ale w niektórych sukniach niestety nie ma takiej możliwości. Może się bowiem zdarzyć, że konstrukcja danego modelu lub wzór naszytej koronki nie pozwalają na większe zmiany.
Wiedząc, jakie masz opcje w przypadku wybranej przez siebie sukni, będziesz spała spokojnie.

Dopasowanie krawieckie

Skoro wiesz już, jak się spraw mają w odniesieniu do ewentualnej utraty wagi, pora poruszyć najważniejszą kwestię po zakupie sukni – dopasowanie krawieckie.
Decydując się na suknie koniecznie musisz wiedzieć, czy jest ono zawarte w cenie zakupu, czy też musisz zapłacić za nie osobno. Jeśli musisz opłacić je indywidualnie, poproś konsultantkę o oszacowanie ceny. Jeśli jest ono zawarte w cenie dopytaj, co konkretnie ono uwzględnia.

Opłaty dodatkowe

W większości salonów przyjęło się, że standardowe dopasowanie obejmuje, skrócenie sukni, wytaliowanie jej oraz dopasowanie w ramionach lub gorsecie. Jeśli zatem po głowie chodzą Ci inne zmiany, chcesz doszyć koronkę, rękaw, podszyć suknię silikonem lub dodać do niej halkę, zapytaj o cennik takich usług obowiązujący w salonie. Będziesz mogła wtedy na spokojnie przygotować się na dodatkowe opłaty podczas przymiarek.
Kolejna kwestia dotyczy ilości przymiarek krawieckich. Zorientuj się, czy Twoja suknia przerabiana będzie tylko raz czy masz prawo do ponownego, bezpłatnego spotkania z krawcową i dodatkowej konsultacji, czy też będzie ono płatne.

Odbiór sukni

W momencie, kiedy Twoja suknia jest już dopasowana, pora ją odebrać. Zasady panujące w salonach są różne. W niektórych miejscach datę odbioru sukni ustala się już na etapie jej zakupu, w innych odbiór sukni następuje na dwa dni przed uroczystością, w innych na tydzień przed.
Zapytaj więc, jak wygląda kwestia w salonie, w którym wybrałaś suknię i kiedy będziesz musiała ją odebrać. Zastanów się wtedy gdzie i jak ją przechowasz oraz zaplanuj transport.