PORADNIK PANNY MŁODEJ: LEPIEJ WYBRAĆ GOTOWĄ SUKNIĘ CZY ZDECYDOWAĆ SIĘ NA INDYWIDUALNY PROJEKT U KRAWCOWEJ?

Planując swój ślub, jednym z kluczowych wyborów, przed którym staje każda Panna Młoda jest decyzja dotycząca wyboru sukni ślubnej. Jednocześnie, jest to także chyba najbardziej emocjonująca chwila dla każdej kobiety, w końcu o tym właśnie „zakupie” niemal każda z nas marzyła już od dziecięcych lat.


W obliczu tego dylematu warto rozważyć różne opcje, jakie mamy obecnie do wyboru. Możemy zdecydować się na zakup sukni e salonie sukien, który swoje modele sprowadza od polskich lub zagranicznych projektantów, podjąć decyzję o indywidualnym tworzeniu projektu sukni pod okiem
krawcowej lub kupić suknię z drugiej ręki.

W dzisiejszym wpisie weźmiemy pod lupę suknie zakupione w salonie oraz indywidualne, autorskie projekty. Oba te wybory dotyczą bowiem nowych sukien i co warto zaznaczyć – ich realizacja będzie wymagała kilkumiesięcznych przygotowań.

Suknie w salonie od polskich marek oraz zagranicznych projektantów

Nasz salon, podobnie jak kilka innych w regionie proponuje suknie ślubne „na zamówienie”. Są to w dużej mierze gotowe projekty, które zamawia się po uprzednim zebraniu wymiarów Panny Młodej. Gotowy projekt oznacza, że w obrębie konstrukcji sukni nie ma możliwości na niesienia zmian. Jak
najbardziej możliwa jest drobna personalizacja, którą chętnie wykonuje producent lub nasze doświadczone Panie Krawcowe. Możemy przykładowo na życzenie zmniejszyć dekolt, wzbogacić suknię o rozcięcie lub zmienić kształt ramiączek. Nie jest jednak możliwe mieszanie sukien ze sobą i wprowadzanie istotnych zmian w projekcie.


Oferujemy w salonie suknie zagranicznych marek takich jak Demetrios czy Anna Sposa, ale także uwielbiane przez Panny Młode modele polskich znanych marek, takich jak Melrose czy Herm’s Bridal. Polscy producenci z uwagi na krajową produkcję i mniejsze szwalnie są w stanie nieco bardziej
spersonalizować suknię, a także uszyć ją na wymiar, a nie jak to w przypadku większości zagranicznych egzemplarzy – na konkretny rozmiar.

Personalizacja sukni

Istotną kwestią w temacie personalizacji sukni są nie tylko elementy konstrukcji, która dla dobra sukni i wyglądu Panny Młodej nie powinna zostać znacznie naruszona. Ważnym elementem są także koszty.
Decydując się na personalizację w sukni lub jakiekolwiek indywidualne zmiany należy brać pod uwagę, że ostateczna cena sukni się zwiększy. Zwyczajowo koszt takich zmian i modyfikacji oscyluje wokół 10- 20% wartości sukni. Warto więc zastanowić się, czy konkretna zmiana jest koniecznie potrzeba, a w przypadku większych modyfikacji warto rozważyć opcję wyboru innej, gotowej już sukni, spełniającej wszystkie oczekiwania, aby nie generować znacznych kosztów.

Oko mistrza

Nikogo nie powinien dziwić fakt, że modele od znanych, światowych marek po prostu zachwycają. Nie bez przyczyny modele od Demetrios, czy Anna Sposa sprzedawane są na całym świecie. Doświadczenie projektantów, którzy tworzą kolekcję sprawia, ze wychodzące spod ich igły dzieła są doskonale przemyślane u skrojone, a ich stworzenie zajmuje często kilka miesięcy pracochłonnej i żmudnej pracy. Suknie przechodzą wtedy liczne testy dotyczące odpowiedniego doboru kolorów czy ozdobników i
koronek. Wszystko po to, aby wyglądały na przemyślane w każdym calu.
Suknie te emanują wyczuciem najnowszych, światowych trendów przenoszonych z wybiegów prosto w modę ślubną. Korzystanie z takiego gotowego, idealnego projektu pozwala cieszyć się doświadczeniem mistrza, który zadbał o każdy detal.

Materiały najwyższej jakości

Renomowani projektanci korzystają z najwyższej jakości tkanin, co przekłada się na trwałość oraz komfort noszenia sukni. Tkaniny te nigdy nie są dostępne na lokalnym runku, a trzeba wiedzieć, że w przypadku tak ważnej kreacji, jaką niewątpliwie jest suknia ślubna, tkanina odgrywa najistotniejszą rolę. Często zmiana odcienia, koloru czy struktury materiału powoduje, że cały projekt nie prezentuje się już tak doskonale.

Oszczędność czasu

Proces szycia sukni może okazać się niezwykle czasochłonny i wymagać wielu przymiarek. Gotowe suknie często dostępne są nawet od ręki, co stanowi idealną alternatywę, dla Panien Młodych, którym do ślubu nie zostało zbyt wiele czasu. Mierząc i wybierając gotową suknie od razu wiesz, jak będziesz się w niej finalnie prezentowała, nie musisz także podejmować trudnych decyzji dotyczących wyboru każdego jednego elementu, zaczynając pod podszewki, na koronkach kończąc.

Szeroki wybór stylów

Salony sukien ślubnych prezentują rozmaity wybór stylów sukien. Dzięki temu nie tylko masz możliwość zobaczyć się w totalnie rożnych stylizacjach, ale często możesz także zmienić zdanie i finalnie wybrać
totalnie inną suknię niż tę, z koncepcją której pojawiłaś się w salonie. Bardzo często zdarza się, ze Panna Młoda marząca początkowo o balowej księżniczce, wybiera finalnie dopasowaną seksowną kreację.

Zmniejszone ryzyko niespodzianek

Kupując gotową suknię przyszła Panna Młoda widzi dokładny efekt końcowy przed zakupem. Jest w stanie wyobrazić sobie efekt, nawet jeśli dokonuje kilku drobnych zmian w obrębie projektu. W przypadku indywidualnego projektu zawsze istnieje ryzyko, ze efekt nie będzie zgodny z oczekiwaniami. Mowa tutaj ni tylko o wspomnianej wcześniej różnicy i trudności w doborze tkanin ale także ogólnej wizji, która różnić może się w głowie Panny Młodej oraz krawcowej realizującej zamówienie.


Jeśli jesteś w stu procentach pewna co do tego, jaką suknie chciałabyś samodzielnie zaprojektować – śmiało realizuj swoją wizję. Jest to świetna opcja dla Pań, które często korzystają z opcji szycia na zamówienie lub mają szansę bywać w wieczorowych tudzież balowych sukniach. W przeciwnym wypadku najlepszym dla ciebie rozwiązaniem będzie wybór sukni w salonie. Nasze doświadczone konsultantki posłużą ci radą i podzielą się swoim wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie ślubnych stylizacji.